Newsletter
Prijavite se na naš newsletter i dobivajte na e-mail najnovije ponude.
Vrijednost više: u cijeni aranžmana polupansioni
Zrakoplovne pristojbe i naknade uključene u cijenu aranžmana.
Kapadokija:Mustafa Cappadocia Resort 5* (potpuno renoviran)
Konya:Anemon 5*
Pamukkale:Richmond Pamukkale Thermal 5*
Kuşadası:Richmond Ephesus Resort 5*
Sastanak putnika u Zračnoj luci Zagreb dva sata prije polaska. Prijava na let i polijetanje zrakoplova za Istanbul na liniji TK 1054 (Turkish Airlines) Po dolasku u Istanbul nastavak putovanja na liniji TK2016 (Turkish Airlines) za Kapadokiju. Dolazak u Kayseri te organizirani prijevoz do hotela u Kapadokiji. Smještaj u hotel, večera i noćenje. Satnice leta iskazane su na dnu programa.
Nakon ranijeg doručka odlazak u cjelodnevno razgledanje pokrajine Kapadokije, gdje su snažne erupcije vulkana Erdžijasa prije 3 milijuna godina formirale jedan od najspektakularnijih pejzaža na svijetu. Obilazak muzeja na otvorenom Goreme, Zelve i Pasa, te Doline deva (Doline iluzija). Obilazak lokacije Göreme, grada smještenog u stijenama, nastao u vrijeme ranog kršćanstva, kada je ono bilo zabranjeno, a kršćani proganjani. Slijedi panoramsko razgledanje tipičnog grada ove pokrajine, Ürgüpa. Nakon večere predlažemo (uz doplatu) odlazak na poznati “ples derviša” u autohtonom ambijentu. Povratak u hotel. Noćenje.
Nakon doručka odlazak preko doline golubova (foto stop) u obližnji podzemni grad, Derinkuyu, ukupno čak 7 katova ispod zemlje iz doba ranog kršćanstva. Foto stop kod „3 ljepotice“ (vilina dimnjaka). Zatim odlazak do Uçhisara, dvorca utvrde smještene na putu od Nevsehira prema Göreme, na najvišem dijelu Kapadokije. Utvrda Uçhisar je kroz povijest bila mjesto utočište zbog svoje prirodne arhitekture, jer unutrašnjost utvrde čini labirint prolaza. Pauza za ručak u okolici gradića Avanos koji leži na Crvenoj rijeci, najdužoj turskoj rijeci. Nakon razgleda slobodno vrijeme do večere. Mogućnost odlaska na tursku večer s bogatim programom (uz doplatu). Noćenje.
Doručak i odjava iz hotela. Odlazak preko Karavan-saraya (Sultanhan) i nastavak putovanja prema Konyi. Panoramsko razgledanje i posjeta muzeju Mevlana i džamiji Selima II. Smještaj u hotel i večera. Noćenje.
Nakon doručka odjava iz Konye te vožnja za Pamukkale (”Pamučna tvrđava”), čudesan plato boje bijelog pamuka koji su stvorile naslage vode bogate kalcijem. Nakon toga slijedi obilazak i jednog od najpoznatijih antičkih nalazišta u Turskoj - Hierapolisa gdje su ostaci crkve i grob apostola sv. Filipa, amfiteatar, groblje sa sarkofazima te obilazak samih Pamukkala, “Crvenih slapova“, gdje izvire topla, ljekovita voda. Ovisno o vremenskim prilikama predviđa se i kupanje u termalnim bazenima. Prijava u hotel, večera i noćenje.
Nakon doručka i odjave iz hotela nastavak ture prema Efezu uz zaustavljanje kod kuće Djevice Marije. Po dolasku obilazak Efeza, antičke metropole, ostataka velikog kazališta, Odeona, biblioteke, rimske kupelji, agore te ostataka jednog od sedam čuda starog vijeka, Artemidinog hrama i bazilike apostola Sv. Ivana, te brdo uznesenja. Nastavak putovanja prema Kuşadasiju. Večera i noćenje u Kuşadasiju.
Doručak i odjava iz hotela. Vožnja do Izmira, mediteranskog grada i luke s blizu 3 milijuna stanovnika, panoramski razgled. Prijevoz do zračne luke i prijava na let na liniji TK2327 (Turkish Airlines). Nastavak putovanja prema Zagrebu na liniji TK1055. Satnice leta iskazane su na dnu programa.
Rok za prijavu: 7 dana prije puta ili dok ima mjesta
Minimalan broj putnika: 30 / Maksimalan broj putnika: 31
TURKISH AIRLINES
Polazak 14.11.2025.
TK1054 ZAG IST 09:30 13:45
TK2016 IST ASR 16:05 17:35 (Kayseri)
TK2327 ADB IST 16:00 17:25 (Izmir)
TK1055 IST ZAG 18:40 19:00
Popusti
Doplate
Jednokratno plaćanje:
Uplata na račun agencije (Internet bankarstvom, općom uplatnicom) – IBAN HR4023600001102515521 (Zagrebačka banka)
On-line karticama: Diners, Mastercard, Visa
On-line plaćanje na rate bez kamata:
Diners 2 – 12 rata
Mastercard Zagrebačke banke 2-6 rata
Viza PBZ Card 2 – 12 rata
Visa Zagrebačke banke 2-6 rata
Visa Electron PBZ banke 2 – 6 rata
Upute i opći uvjeti putovanja za turističke aranžmane sastavni su dio programa i ugovora o putovanju. Svojim potpisom na ugovoru o putovanju suglasni ste s navedenim uvjetima, stoga molimo cijenjene putnike da pozorno pročitaju uvjete.
Molimo da se o rizičnosti putovanja u pojedine zemlje informirate na službenoj stranici Ministarstva vanjskih i europskih poslova RH. Kategorizacija hotela odgovara lokalnoj kategorizaciji. Organizator zadržava pravo promjene redoslijeda realizacije programa.
Republika Turska je euroazijska država smještena u jugoistočnoj Europi (istočna Tračka) i jugozapadnom dijelu Azije (Mala Azija). Turska graniči na istoku s Gruzijom, Armenijom, Azerbajdžanom i Iranom, na jugu s Irakom i Sirijom te na zapadu s Grčkom i Bugarskom. Sredozemno more i Cipar nalaze se na jugu, Egejsko more i otoci na zapadu, a Crno more na sjeveru. Europski i azijski dio turske dijeli Mramorno more te tjesnaci Bospor i Dardaneli. Zbog položaja države na dva kontinenta, turska kultura je jedinstven spoj istočnjačkih i zapadnjačkih običaja i tradicija. Položaj zemlje između Europe na zapadu, središnje Azije na istoku, Rusije na sjeveru i Bliskog istoka na jugu, dao je Turskoj i veliku stratešku važnost. Turska je demokratska, sekularna, unitarna, ustavna republika čiji je politički sustav 1923. utemeljio Mustafa Kemal Atatürk, nakon propasti Osmanskog Carstva poslije Prvog svjetskog rata. Od tada se politika države počela okretati zapadu, tako da je Turska danas članica mnogih zapadnih organizacija kao što su Vijeće Europe, NATO, OECD i OSCE. Turska je 2005. počela pregovore za članstvo u Europskoj uniji. Istovremeno država održava i pojačava svoje političke i gospodarske odnose s istočnjačkim zemljama.
Granične, vizne i zdravstvene formalnosti:
Za putovanje u Republiku Tursku potrebna je važeća putovnica koja treba važiti najmanje 6 mjeseci od dana ulaska u zemlju. Putnici su dužni informirati se o propisima države u koju putuju, o vizama, deviznim, carinskim i zdravstvenim propisima te provjeriti valjanost putovnice. Putnici koji nisu hrvatski državljani dužni su se informirati o viznom režimu zemlje u koju putuju na stranici Veleposlanstva države čiji su državljani.
Od 05.01.2016. sve osobe koje putuju u Republiku Tursku moraju imati valjano putno-zdravstveno osiguranje koje pokriva razdoblje boravka u Republici Turskoj. Strani državljani dužni su se sami informirati o dokumentima potrebnim
za ulazak u određenu zemlju u matičnom Ministarstvu vanjskih poslova ili veleposlanstvu zemlje u koju se putuje. Preporučujemo osiguranje od posljedica nesretnog slučaja i bolesti na putovanju.
U slučaju gubitka ili otuđenja putnog dokumenta najbliže predstavništvo Hrvatske u Turskoj nalazi se u Istanbulu.
Generalni konzulat Republike Hrvatske u Republici Turskoj (Istanbul) se nalazi na adresi Asmali Mescit Mah., Oteller Sok. No:1/2, 34420 Tepebasi/Beyoglu, Istanbul, Turska.
Kontakt podaci: tel. 0090 212 293 5467, 0090 212 293 5468, fax. 0090 212 293 5476, e-mail: gkrh.istanbul@mvep.hr. Generalni konzul: Ivan Mirković.
Efez je antički grad na zapadnoj obali Male Azije, na mjestu gdje je nekad bilo ušće rijeke Kaistros, u današnjoj Turskoj. Sastoji se od niza naselja koja su pratila obalu i povlačila se prema primorju od helenizma do rimskog doba. Drevni Efez je izvanredan primjer rimskog lučkog grada s morskim kanalom i donjom lukom, zbog čega je upisan na UNESCO-v popis mjesta svjetske baštine u Aziji 2015. god. Iskapanja su otkrila velike spomenike iz vremena Rimskog Carstva, uključujući Celsiusovu knjižnicu (slika desno), Veliko kazalište, te malo ostataka slavnog Artemidinog hrama, jednog od „Sedam svjetskih čuda” koji je privlačio hodočasnike iz cijelog Sredozemlja.
Göreme je grad u krajoliku neobičnih vulkanskih stijena koje su oblikovane erozijom u aridnoj klimi. Nalazi se u Turskoj pokrajni Nevşehir, nekad povijesnoj pokrajini Kapadociji i ima oko 2.500 stanovnika. Grad je tijekom povijesti više puta mijenjao ime i bio je poznat kao Korama, Matiana, Maccan ili Machan, te Avcilar. U šupljinama neobičnih skupina stijena oko grada nalaze se podzemna naselja iz 4. stoljeća, ali i crkve i samostani iz bizantskog doba nakon ikonoklazma. Neke od njih imaju dobro očuvane freske iz razdoblja od 7. do 14. stoljeća. Nacionalni park Göreme (turski: Göreme Milli Parklar) je, zajedno s povijesnim lokalitetima isklesanima u stijenama Kapadocije, upisan kao svjetska baština UNESCO-a 1985. godine. Nakon vulkanske erupcije planine Erciyes, prije oko 2000 godina, pepeo i lava su oblikovale mekane stijene Göremea koje su erodirale djelovanjem vjetra i vode u današnje neobične oblike. Tipični oblici su stupovi, tornjevi, obelisci i igle koje imaju visine do 40 metara i pokrivaju područje od oko 20 000 km². Ljudi su vrlo brzo uvidjeli kako se stijene Goremea lako klešu i tako su pogodne za stvaranje uklesanih objekata poput mreže podzemnih špilja koje su korištene kao sklonište, skladište, svetišta ali i stanovanje. U 4. stoljeću je ovdje nastala mala anahoretska zajednica djelujući prema učenju sv. Bazilija Velikog, biskupa Cezareje (Kayseri). Oni su isklesali monaške ćelije u mekanim stijenama. Tijekom bizantskog ikonoklazma (725.-842.) njihovo ukrašavanje je svedeno na minimum, obično samo slikom simbola poput križa, no nakon ovog razdoblja one su bogato oslikane freskama, a podignute su i druge seoske crkve na području cijele Kapadocije. Kasnije su stanovnici počeli povezivati ove isklesane građevine u mrežu podzemnih sela, poput Kaymaklija ili Derinkuyua, kako bi načinili sklonište od invazije Arapa. U njihovoj okolici se nalaze brojne golubarnice uklesane u stijene, koje se još uvijek koriste.
Istanbul grad koji se pruža na dva kontinenta, Europu i Aziju.
Kao da njegov spektakularni zemljopisni položaj nije dovoljan, može se pohvaliti i da je jedini grad koji je bio glavni grad kršćanskih i islamskih carstava, ulogu koja je oblikovala povijest regije više od 2500 godina i u nasljedtvo ostavila Istanbulu zapanjujuće bogatstvo znamenitosti.
Većina posjetitelja će prvo obići Sultanahmet, dom glavnih znamenitosti Istanbula: nekoć crkva i džamija, danas muzej Aya Sofya, najveće nasljeđe Bizantskog carstva; palača Topkapı, srce Osmanskog carstva; i velika Sultanahmet Camii (Plava džamija). Ovdje se nalazi i drevni hipodrom, Muzej turske i islamske umjetnosti (smješten u bivšoj palači Ibrahim Paşa), zanimljivo osvjetljena Jerebatan Sarnıcı - fascinantna bizamntska podzemna cisterna i Grand Bazaar (Kapalı Çarşı), najveći natkriveni bazar u svijetu.
Monumentalna arhitektura, atraktivni parkovi i vrtovi, kafići i blagodati relativno prometnog magistralnog puta čine ovo područje ugodnim i za razgledavanje i za boravak. Istanbulski Grand Bazaar iz Osmanskog doba pruža nezaboravno iskustvo kupovine i pogađanja za cijenu.
Međutim, područje oko njega relativno je malo istraženo, što je šteta jer sadrži neke vrlo vrijedne atrakcije, od povijesne Cembirlitaş Hamamı, jedne od najboljih turskih kupki u državi, do najbolje gradske džamije, vrha brda Süleymaniye Camii. Odličan način za odlazak na azijsku obalu grada je krstarenje Bosporom. Pogledi s Bospora su izvrsni, s kupolama i minaretima koji dominiraju obrisima Starog grada, te neboderima u poslovnim okruzima izvan Beyoğlua.
Konya je grad u Turskoj, smješten na središnjoj zaravni u Anatoliji. Konya je glavni grad istoimene Pokrajine Konye, po površini najveće provincije u Turskoj. Prema podacima iz 2010. Konya je sedmi grad u Turskoj po broju stanovnika. Staro latinsko ime za grad je Iconium, koji je, prema Novom zavjetu, posjetio Sv. Pavao (opisano u Djelima apostolskim). Prema predaji, grčki filozof Platon je sahranjen u Iconiumu. Od 1097. do 1243. grad je bio prijestolnica Turaka Seldžuka i njihovog Rumskog sultanata. Svoj vrhunac Konya je dostigla između 1205. - 1239., kada je ovaj sultanat zauzima cijelu Anatoliju, Armeniju, dio Bliskog Istoka i Krim.
Pamukkale (turski za "Pamučna palača") je kompleks jedinstvenih mineralnih izvora u jugozapadnoj Turskoj, u blizini grada Denizlija. Lokalitet se sastoji od toplih izvora i vapnenca travertina koji ima neobičan oblik plitkih terasastih bazena, nastalih prelijevanjem mineralne vode i taloženjem minerala. Na njegovim toplicama izgrađen je antički grad Hierapolis u 2. stojeću pr. Kr. kao liječilište. U Hierapolisu se nalaze ostaci kupatila, hramova i drugih starogrčkih i starorimskih spomenika, te originalne ranokršćanske građevine, zbog čega je 1988. godine, zajedno s toplicama Pamukkale, upisan kao UNESCO-va svjetska baština. Ovo područje se nalazi u dolini rijeke Menderes koje ima umjerenu klimu skoro cijele godine. Dugo je oko 2,000, a široko 600 i visoko oko 160 metara. Pamukkale ima 17 izvora u kojima voda ima temperaturu od 35°C do 100°C. Od njih se voda prolijeva nekih 320 metara do padine gdje se u terasama prelijeva preko padine duge 60-70 metara. Kalcij-karbona u vodi se taloži i naposlijetku postaje vapnencom, a ugljen-dioksid se otpušta. Oko 499.9 mg CaCO3 se taloži svaki dan iz svake litre vode u savršenim klimatskim uvjetima.
Cienfuegos / Havana / Trinidad
Madrid / Toledo
Denpasar - Bali
Erevan / Tbilisi